Wymiana oleju – co trzeba o niej wiedzieć?

Wymiana oleju – co trzeba o niej wiedzieć?
Mechanika

Z roku na rok na świecie i w Polsce przybywa pojazdów jedno i dwuśladowych. Są one ogromnym obciążeniem dla środowiska, nie tylko, jeśli chodzi o spaliny. Dodatkowym aspektem jest sprawa oleju, który należy wymieniać w regularnych odstępach. Najlepiej, gdy olej jest dobrej jakości, gdyż wtedy najlepiej zagwarantuje ochronę silnika, redukcję tarcia jego części, schłodzi, uszczelni i wytłumi hałas. Dla każdego pojazdu jest określona ilość przejechanych kilometrów, po jakiej należy wymienić olej.

Jedną z możliwości jest samodzielna jego wymiana. W ten sposób możemy zaoszczędzić pieniądze, gdyż jest to najtańsza wersja. Niestety, problem zużytego oleju nadal pozostaje, gdyż samodzielnie nie jesteśmy w stanie bezpiecznie się go pozbyć. Wylanie oleju gdziekolwiek w lesie czy na polu nie jest dobrym pomysłem, gdyż w ten sposób przedostaje się on do wód gruntowych a następnie przez pijące wodę zwierzęta, trafia do ludzkiego organizmu, obciąża go i zatruwa. Spalenie zanieczyszcza dodatkowo powietrze. Wszystkie taki procedury są karalne.

A może udać się do warsztatu?

Inną możliwością jest wymiana w fachowym warsztacie mechanicznym. Oczywiście, wiąże się to z wyższymi kosztami, ale nie mamy potem tego problemu, co zrobić z tą zużytą, tłustą cieczą. Warsztaty mają umowy z firmami, które prowadzą skup oleju i potrafią go fachowo zutylizować i przetworzyć. Kiedyś dodatkowo zarabiały na tym. W tej chwili jednak ceny za litr zużytej substancji są tak nieznaczne, że warsztaty zajmują się tylko tym olejem, jaki same wymieniają i nie skupują dodatkowo od innych klientów.

Kierowco, zadbaj o środowisko

Wymiana oleju u fachowca jest więc najlepszym, najodpowiedniejszym i najbardziej odpowiedzialnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pozbycie się zużytego oleju. Będąc posiadaczem pojazdu należy świadomie podejść również do sprawy ochrony środowiska i gdy tylko jest to możliwe, ograniczać emisję szkodliwych substancji i płynów, żeby nie przyczyniać się do zagrożenia środowiska naturalnego dla następnych pokoleń. W tym celu czasami dobrze jest skorzystać z własnych nóg lub roweru.

Dodaj komentarz