Kredyty gotówkowe

Jak wygląda założenie licówek?
Finanse

15. Kredyty gotówkoweJeżeli po obliczeniu naszych możliwości okaże się, że możemy pozwolić sobie na kredyt gotówkowy, zanim ulegniemy hasłom o taniej pożyczce porównajmy kilka ofert.

Zaleca się, by oferty ocenić nie tylko nie tylko pod kątem dostępności i wymaganych dokumentów ale także pod kątem kosztów związanych z ofertą.

Dodatkowe koszty

Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że na koszty kredytu składa się nie tylko samo oprocentowanie, ale także prowizja, która zazwyczaj wynosi 5 proc. oraz dodatkowe koszty kredytu, takie jak np. obowiązkowe ubezpieczenia. Dobry kredyt, to taki który jesteśmy w stanie spłacać. Najważniejsze zatem, aby został on dopasowany do naszych możliwości finansowych. Pamiętajmy, że wysokość raty można regulować m.in. za pomocą długości okresu kredytowania. Za sprawą tego kroku staje się to możliwe wobec czego warto jest pamiętać o licznych korzyściach, jakie daje nam owe rozwiązanie. Wydłużenie tego okresy oznacza również mniejszą ratę, ale musimy pamięć, że łączna wartość zapłaconych przez nas odsetek tym samym wzrośnie. Drugą możliwością jest również regulowania raty kredytu jest sposób ich naliczania. Raty mogą być malejące lub równe. Wybierając raty równe to musimy pamiętać, że mają one taką samą wysokość przez cały okres spłaty zobowiązania. Konsekwencją takiego wyboru będzie na pewno rata, która w początkowym okresie składa się w dużej części z odsetek i w mniejszym stopniu z kapitału. Alternatywą będą na pewno raty malejące.

Raty malejące

Musimy pamiętać, że w ich przypadku rata kapitałowa jest zawsze taka sama, ale zmienia się część również część odsetkowa. Z racji faktu, że spłacamy kapitał to tym samym zmniejszamy nasze zadłużenie wobec banku. Tym samym bank co miesiąc pobiera on też coraz mniejsze odsetki. Konsekwencją tego wyboru są początkowo wyższe raty, ale końcowo mniej zapłaconych odsetek. Przed podpisaniem umowy kredytowej należy dokładnie ją przeczytać wraz ze wszystkimi załącznikami. Jeżeli czegoś nie rozumiemy nie obawiajmy się pytać, bo chodzi o nasze pieniądze. W pośpiechu bardzo łatwo możemy nieświadomie zaakceptować niekorzystne dla nas warunki kredytowe.

Dodaj komentarz