Skąd się bierze moja składka?

Skąd się bierze moja składka?
FunduszeInformacje

 Sposób naliczania składek na ubezpieczenie samochodowe cały czas jest jeszcze co najmniej dziwny, przez co wielu kierowców ma problemy ze zrozumieniem, dlaczego płacą taką kwotę, a nie inną. Po przeczytaniu tego tekstu wiele wątpliwości pozostanie, ponieważ nie jest to bynajmniej przejrzysty system, ale przynajmniej część z niego będzie bardziej zrozumiała.

Biznes musi się domykać

 Najważniejsze jest to, by suma wszystkich płaconych składek na ubezpieczenie samochodowe była co najmniej równa kwocie wszystkich wypłat związanych z likwidacją szkód, powiększonych o koszty działalności towarzystwa ubezpieczeniowego. W takiej sytuacji firma nic nie zarobi, ale pokryje wszystkie swoje koszty i nie zbankrutuje. Każda firma będzie się starała oczywiście zarobić więcej. Innymi słowy, nasza składka na ubezpieczenie samochodowe jest ustalana tak, by ubezpieczyciel zarobił. Nie tłumaczy to jednak dokładnej wysokości składki wyliczonej specjalnie dla nas.

Ryzyko

 Słowem-kluczem jest tutaj ryzyko. Ubezpieczyciel próbuje ustalić, jakie ryzyko ponosi, kiedy sprzedawane jest nam ubezpieczenie samochodu. Robi to jednak w sposób dziwaczny. Jednym z elementów wyliczania składki jest tutaj bowiem pojemność silnika naszego samochodu. W jaki sposób pojemność silnika wpływa na ryzyko spowodowania przez nas szkód materialnych i jak przenosi się ta wartość na koszty naprawy naszego samochodu? To jest tajemnica, której pewnie nigdy nie poznamy. Tym niemniej, inne składniki wyliczenia mogą być już dużo bardziej sensowne, chociaż nierzadko mogą być zaskakujące. Z wyliczeń statystycznych wynika bowiem, że niektóre osoby jeżdżą bezpieczniej od innych. Jest to logiczne w przypadku rodziców z dzieckiem w aucie, ale już korelacja pomiędzy posiadaniem domowego zwierzaka i unikaniem wypadków drogowych, choć udowodniona naukowo, bywa zaskakująca. Nasze zdziwienie nie ma tu jednak nic do rzeczy i możemy się spodziewać, że ten oraz inne podobne elementy będą miały wpływ na naszą składkę ubezpieczeniową.

Chcesz się dowiedzieć ile wyniesie składka dla Ciebie? Sprawdź na https://mtu24.pl/ .