Aparat ortodontyczny dla dzieci

Aparat ortodontyczny dla dzieci
Zdrowie

Aparaty ortodontyczne dzieli się na dwie grupy: ruchome i stałe.

Aparaty ruchome są stosowane głównie u dzieci i młodzieży, tzn. w okresie uzębienia mlecznego, mieszanego oraz wczesnego stałego. Najprostszą formą aparatów wyjmowanych są różne rodzaje płytek przedsionkowych. Stosowane są w okresie uzębienia mlecznego oraz mieszanego. Eliminują one nieprawidłową czynność mięśni otaczających jamę ustną, wynikającą ze szkodliwych nawyków (np. ssania palca, oddychania przez usta, niedrożności nosa).

Aparat stały czy ruchomy?

Przedłużające się dziecięce nawyki mogą doprowadzić do różnego rodzaju wad zgryzu – np. zwężenia szczęki, zgryzu otwartego. Płytki przedsionkowe zwykle zaleca się zakładać na noc i 2-3 godziny w ciągu dnia. Stosowane są najczęściej w okresie uzębienia mieszanego. Składają się z akrylowej, kolorowej płytki, elementów będących źródłem siły działającej na kości oraz zęby, drucianych elementów utrzymujących aparat. Czas noszenia aparatu ortodontycznego dla dzieci uzależniony jest od rodzaju wady zgryzu i wieku pacjenta. Najczęściej zaleca się zakładanie dzieciom aparatu ortodontycznego na noc oraz 5-6 godzin w ciągu dnia. Aparaty ruchome są skuteczne w eliminacji nieprawidłowej czynności mięśni otaczających jamę ustną, w leczeniu wad budowy szczęk – np. zwężeń szczęk. Mają natomiast nieznaczny wpływ na położenie zębów. Zastosowanie aparatu ortodontycznego u dziecka czasami jest koniecznością, z której nie można w żaden sposób zrezygnować. Konieczne staje się jego założenie, aby w ten sposób uszeregować zęby.

A co z korektą zgryzu?

Czasami konieczna staje się korekta zgryzu. Wiele potrzebnych informacji w temacie dostaniemy od ortodonta dziecięcy, który pomoże nam w dokonaniu odpowiedniego wyboru. Informacje na temat wyboru odpowiedniego specjalisty znajdziemy na lamach stron internetowych, gdzie dana tematyka przewija się regularnie. Tak oto możemy być pewni, że dokonamy słusznego wyboru. To bez wątpienia sprawa, która nie może zostać przez nas zbagatelizowana.

Dodaj komentarz