Czym zajmuje się ortodonta?

Czym zajmuje się ortodonta?
Zdrowie

Dbanie o dobrą kondycję naszych zębów to nie tylko codzienna higiena jamy ustnej, lecz także regularne wizyty u stomatologa. Czasami jednak okazuje się, że to za mało.

Jeżeli nasz dentysta zaleci nam konsultację u ortodonty, to warto się na nią wybrać. Wizyta u ortodonty zalecana jest najczęściej u dzieci, u których pojawiają się problemy ze zgryzem. Na kontrolę może skierować także logopeda, gdyż nieprawidłowe ułożenie zębów może powodować wadę wymowy.

Wizyta u ortodonty – lepiej późno niż wcale

Jak przebiega wizyta u ortodonty? Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu. Warto zauważyć, że leczenie ortodontyczne może być podjęte zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Należy dodać, że bardzo wielu osobom wydaje się, że ortodonta może pomóc tylko dzieciom czy młodzieży, tymczasem również osoby dorosłe mogą skorygować nieprawidłowy zgryz. Na pierwszej wizycie ocenia prawidłowość zgryzu i stan uzębienia. Jeżeli jest taka potrzeba, wówczas zaleca założenie aparatu ortodontycznego, który ma za zadanie ustawić zęby w odpowiednim ułożeniu. U dzieci najczęściej stosuje się aparaty ruchome, które zakłada się na noc bądź na kilka godzin w ciągu dnia. U osób, u których pojawiły się już wszystkie zęby stałe zakładane są najczęściej aparaty stałe, które wszystkim kojarzą się z charakterystycznymi koronkami na zębach.

Aparat ortodontyczny – budowa

Jak wygląda aparat na zęby? Aparaty stałe są mocowane do zębów przy użyciu specjalnego kleju. Składają się one z zamków, łuków i ligatur, czyli kolorowych gumeczek, których zadaniem jest utrzymaniu łuku w zamkach. Wybierać można spośród różnych rodzajów aparatów, jednak najczęściej stosowane są metalowe. Osoby, którym zależy na zmniejszeniu widoczności mogą wybrać aparatu estetyczne, których cena jest jednak wyższa. Problemy z nieprawidłowym zgryzem można rozwiązać nie tylko u dzieci, lecz także i u osób dorosłych. Warto, więc odwiedzić ortodontę, jeżeli nasz uśmiech nie jest taki, jaki powinien być. Ortodonta dziecięcy możliwy staje się do odszukania za pomocą stron internetowych. Trzymając się pewnych wytycznych możemy być pewni, że wpłyniemy na wybór najlepszego dla nas wariantu. Są to opcje znacząco oszczędzające nasz czas.

Dodaj komentarz