Emolienty w pielęgnacji skóry najmłodszych

Emolienty w pielęgnacji skóry najmłodszych
WyglądZdrowie

Skóra małych dzieci jest wrażliwa i bardzo delikatna. Łatwiej także niż skóra osób dorosłych ulega podrażnieniom. Powinna więc być właściwie pielęgnowana.

Jakie kosmetyki są najlepsze do pielęgnacji skóry dziecka?

Wybór kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry dzieci jest obecnie bardzo duży. Są wśród nich zarówno płyny do kąpieli, jak też mydełka, oliwki, kremy czy balsamy. Zawierają one składniki (konserwanty, sztuczne barwniki i substancje zapachowe), które mogą podrażniać delikatną i wrażliwą skórę dzieci. Do tego powinniśmy pamiętać, że skóra małych dzieci nie ma jeszcze do końca wykształconych gruczołów potowych i łojowych, nie ma też jeszcze w pełni ukształtowanej warstwy ochronnej, łatwo ulega więc nie tylko podrażnieniom, ale także wysuszeniu. Na rynku od pewnego czasu dostępne są specjalne preparaty, które o wiele lepiej nadają się do pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci. Preparaty te – niezależnie od swojej postaci – noszą jedną wspólną nazwę: emolienty. Ich receptura została opracowana specjalnie z myślą o pielęgnacji skóry dzieci i dorosłych chorych na atopowe zapalenie skóry. Emolienty dla dzieci są bardzo bezpieczne: nie podrażniają skóry, doskonale ją nawilżając i natłuszczają. Należą więc do bardzo skutecznych preparatów dla dzieci. Nie podrażniają i nie wywołują alergii.

Jakie składniki zawierają emolienty?

Emolienty dla dzieci są produkowane wyłącznie z naturalnych składników. Zawierają między naturalne tłuszcze: olej lniany, z orzechów makadamia, sojowy lub z miąższu awokado. W ich składzie można znaleźć również witaminę B5, ciekłą parafinę, wazelinę albo lanolinę. W przypadku dzieci chorych na zatopowe zapalenie skóry emolienty powinny być stosowane kilka razy w ciągu dnia, w przypadku niemowląt także w nocy. Mają one bardzo różną postać: żelu lub płynu do kąpieli, balsamu, kremu. Można je stosować także do codziennej pielęgnacji skóry dzieci zdrowych, gdyż ze względu na dużą ilość naturalnych natłuszczających i nawilżających substancji i brak substancji chemicznych nie podrażniają delikatnej i wrażliwej skóry nawet noworodków i niemowląt. Kosmetyki te mogą być używane także przez starsze dzieci i osoby dorosłe.

Codzienne natłuszczanie i nawilżanie skóry u małych (zdrowych i chorych na AZS) dzieci jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Wśród różnych rodzajów preparatów pielęgnacyjnych dedykowanych dzieciom na szczególną uwagę zasługują emolienty. Produkty te pielęgnują skórę o wiele bardziej skutecznie niż zwykłe kosmetyki dla dzieci. Są bezpieczne i bardzo skuteczne w pielęgnacji skóry z AZS jak również skóry zdrowej.

Dodaj komentarz