Jak wybrać odpowiednie meble dla dzieci

Jak wybrać odpowiednie meble dla dzieci
Internet

Meble dla dzieci to podstawowe wyposażenie pokoju małego człowieka. Jednak ich wybór wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Wprawdzie sklepy meblowe i wszechobecne reklamy kuszą wieloma propozycjami, to jednak często okazuje się, iż rodzice – pod wpływem chwili i skutecznego marketingu – kupują takie wyposażenie dziecięcego pokoju, które potem zupełnie nie sprawdza się w praktyce.

A meble dla dzieci muszą być nie tylko ładne i estetyczne, ale przede wszystkim bezpieczne, funkcjonalne i bardzo praktyczne. Dlatego też z ich wyborem nie należy się spieszyć. Zatem jak kupować meble do pokoju dziecięcego, aby dobrze służyły maluchowi? Oto kilka wskazówek.

Łóżko

Łóżko dziecięce to jeden z najważniejszych elementów aranżacji królestwa małego człowieka. W głównej mierze odpowiada ono za komfortowy i wygodny sen. Jednak to nie wszystko. Małe dzieci lubią bawić się na łóżku, natomiast starsze często czytają w nim książki, uczą się lub słuchają muzyki. Dlatego też ten mebel musi być wygodny, funkcjonalny i dostosowany do wieku dziecka. W przypadku malucha przechodzącego z łóżeczka niemowlęcego dobrym rozwiązaniem będzie zakup mebla o wymiarach 70 cm szerokości i 140 cm długości. Takie łóżeczko nie tylko nie zajmie zbyt dużo miejsca, ale także zagwarantuje swobodę i poczucie bezpieczeństwa. W przypadku starszych dzieci warto zakupić już łóżko o standardowych wymiarach (90 cm szerokości i 190 lub 200 cm długości), które nie będzie wymagało wymiany nawet wtedy, gdy dziecko będzie rosnąć. W przypadku rodzeństwa mieszkającego w jednym pokoju warto pomyśleć o łóżku piętrowym, które w znaczący sposób zaoszczędza miejsce w meblowanym pomieszczeniu, a dodatkowo przynosi wiele frajdy. Wybierając łózko dziecięce warto też zadbać o to, aby miało ono dodatkowe schowki do przechowywania pościeli.

Szafa

Drugim niezwykle ważnym meblem dziecięcym jest szafa na ubrania, która nie tylko pomieści wszystkie rzeczy, ale także umożliwi zachowane porządku. Dobra i praktyczna szafa to taka, która będzie służyć przez wiele lat – bez względu na to, czy dziecko jest przedszkolakiem, uczniem szkoły podstawowej czy licealistą. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybranie konstrukcji pełnowymiarowej, która posłuży dziecku w każdym okresie jego młodzieńczego życia. Podstawowym kryterium zakupu szafy do pokoju dziecięcego powinien być układ wnętrza – praktyczny mebel musi być zaopatrzony w przestrzeń z drążkiem (do powieszenia ubrań), półki, wolne miejsca do przechowywania toreb bądź plecaków oraz wysuwane szuflady (w których można umieścić bieliznę). Rozmiar i konstrukcję należy dobierać do rozmiaru pomieszczenia.

Biurko

Niezwykle ważnym elementem wystroju pokoju dziecięcego – zwłaszcza ucznia – jest biurko. Kupując ten mebel należy pamiętać o tym, iż dziecko nie tylko odrabia przy nim lekcje, ale także czyta, maluje i wykonuje wszelkie prace techniczne. Zatem już od najmłodszych lat biurko determinuje przyjęcie pewnej postawy ciała, która ma wpływ na późniejsze funkcjonowanie młodego kręgosłupa. W związku z tym wybór biurka musi być dokładnie przemyślany. Idealne biurko powinno mieć odpowiednią wysokość (najlepiej w przedziale od 72 do 85 cm) oraz głębokość (zapewniającą całkowitą swobodę nóg). Równie istotna jest sama budowa biurka – mebel ten powinien być zaopatrzony w odpowiednią ilość szuflad (ułatwiających zachowanie porządku) oraz miejsce do umieszczenia komputera bądź laptopa. Uzupełnieniem biurka powinno być odpowiednie krzesło – najlepiej z oparciem i regulowaną wysokością.

Dodatkowym wyposażeniem pokoju dziecięcego mogą być regały, komody bądź szafki (znajdziemy to np. pod adresem www.elies.pl) – czyli wszystko to, co pomoże uporządkować przestrzeń i przechowywać zabawki, książki czy przybory szkolne. W tym przypadku wybór konkretnych mebli dla dzieci zależy od wielkości pokoju i wolnej przestrzeni możliwej do wykorzystania.

Dodaj komentarz