Obliczanie OC: co ma znaczenie?

Obliczanie OC: co ma znaczenie?
FinanseFunduszeInformacjeInwestycje

Polisa OC spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi samochodu. To spory wydatek, którego nie da się uniknąć. Brak opłaconej składki na ubezpieczenie OC to widmo wysokiej kary. Składka uzależniona jest od wielu elementów. Oznacza to, że nie w każdym przypadku będzie ona taka sama. Zobaczmy co obrane jest pod uwagę przy ustalaniu składki OC.

Rodzaj, marka, model samochodu

Obliczanie OC zawsze rozpoczyna się od podania danych dotyczących auta. Rodzaj, marka i model mają ogromny wpływ na wysokość składki. Inna składka stosowana jest w przypadku samochodów osobowych, a inna wówczas, gdy ubezpieczyć zamierzamy ciężarówkę. Inne składki stosowane są w przypadku samochodów prywatnych, a inne w przypadku aut firmowych. Także model i marka samochodu mają ogromny wpływ na wysokość składki OC. Sportowy samochód, którym można jeździć bardzo szybko to gwarancja wysokiej składki.

Wiek auta

Tym, co ma istotny wpływ na wysokość składki na OC jest również wiek pojazdu. Zasada jest banalnie prosta: im samochód jest starszy, tym z wyższą składką trzeba się liczyć. Wynika to oczywiście z założenia, że starsze samochody są w gorszym stanie technicznym, który może odbić się na szkodowości jazdy. Jeśli decydujemy się kupić nowe auto, możemy liczyć na niższą składkę.

Pojemność i moc silnika

To kolejne dość istotne elementy wpływające na wysokość składki OC. Im większa pojemność, tym większa moc. Większa również możliwa maksymalna prędkość, jaką można osiągnąć. Firmy ubezpieczeniowe uważają natomiast to znaczna prędkość to większe ryzyko stłuczki czy wypadku, a także większych uszkodzeń samochodu. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że stosowana jest wyższa składka.

Obliczanie OC jest skomplikowane. Samodzielnie jest zrobić to naprawdę bardzo trudno. Dlatego jeśli chcemy szybko dowiedzieć się, z jaką składką musimy się liczyć, warto postawić na wewnętrzny kalkulator do obliczania składki. Takie kalkulatory udostępniają swoim klientom firmy ubezpieczeniowe. Za skorzystanie z nich nie są pobierane żadne opłaty.

Więcej na https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle

Dodaj komentarz