Salon z kominkiem

Salon z kominkiem
Wygląd

Kominek w salonie spełnia nie tylko funkcję estetyczną, ale także stricte praktyczną – służy jako oryginalna ozdoba, zapewnia przyjemne ciepło, a przy tym pozwala cieszyć się magicznym klimatem, jaki tworzy żywy ogień.

Co ważniejsze, salon z kominkiem może znajdować się nie tylko w domku jednorodzinnym, ale także w mieszkaniu zlokalizowanym w bloku.

Otwarty czy z wkładem kominowym?

Kominek może mieć różny charakter – wśród propozycji dostępne są rozwiązania otwarte,, dopełnione murowanym, ceglanym paleniskiem, jak również z wkładem kominkowym.

Kominek otwarty wymaga sporych ilości opału, przy czym ilość ciepła, które trafia do salonu z reguły nie przekracza 20%. Ponadto konieczne jest nieustanne pilnowanie ognia, aby w wyniku strzelających iskier nie spowodować pożaru.

Kominek z wkładem kominowym, podobnie jak otwarty, jest podłączany bezpośrednio do komina. Wkład może być wykonany z żeliwa lub stali – wkłady żeliwne są droższe, aczkolwiek odznaczają się znacznie większą trwałością. Dla porównania wkłady stalowe, choć tańsze, często ulegają zepsuciu, a nawet w sytuacji, gdy uszkodzony jest jeden element, zazwyczaj trzeba wymienić całość. Warto więc zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem jest wkład żeliwny – droższy, ale trwalszy.

Godne uwagi są kominki do salonu dopełnione płaszczem wodnym, który po podłączeniu do centralnego ogrzewania, zapewnia ciepło w całym mieszkaniu lub domu. Korpus wkładu kominkowego, dostosowanego do połączenia z płaszczem wodnym, posiada podwójne ścianki, natomiast przestrzeń między nimi jest wypełniona wodą, która po nagrzaniu przedostaje się do instalacji grzewczej.

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym dostępne są w różnych postaciach, najefektowniej prezentują się rozwiązania przeszkolone z trzech stron oraz narożne.

Na uwagę zasługują ponadto modele z szybami panoramicznymi, czyli zaokrąglonymi, które zapewniają znacznie więcej ciepła niż rozwiązania płaskie, dając jednocześnie znacznie lepszy widok na palący się ogień – niestety, są one odpowiednio droższe.

Osoby poszukujące opcji najbardziej praktycznej powinny wybrać szyby samoczyszczące, które od strony wewnętrznej są pokryte przezroczystą warstwa metalu, umożliwiająca odbijanie się ciepła i nieprzenikanie na zewnątrz.

Wśród droższych modeli imponująco prezentują się kominki z drzwiczkami typu open-close, wyposażone w dekoracyjne panele, za którymi można ukryć całe palenisko, a także ażurowe żaluzje, pozwalające na regulację przekazywanego do pomieszczenia ciepła.

Zobacz modne aranżacje kominka w salonie.

Dodaj komentarz