Co trzeba wiedzieć biorąc kredyt?

Finanse

38. Co trzeba wiedzieć biorąc kredyt?Niespodziewane wydatki to zawsze duży kłopot. Jeśli tylko nie masz odłożonych oszczędności to możesz wziąć kredyt gotówkowy lub pożyczkę chwilówkę.

Pamiętaj, dobrze to należy skalkulować! Decydując się na wzięcie kredytu lub pożyczki gotówkowej, należy to poważnie przemyśleć.

Co warto wziąć pod uwagę?

Tyle, ile potrzebujesz. Kredyt gotówkowy lub pożyczka to pozornie łatwy sposób na to, aby podratować domowy budżet. Jeśli tylko potrzebujesz zastrzyk gotówki, odpowiedz sobie na to pytanie: ile dokładnie chcesz pożyczyć? Zaleca się, aby wziąć tylko tyle pieniędzy, ile będziemy tego potrzebować. Wylicz sobie, jaką ratę miesięczną jesteś w stanie płacić bez nadmiernych wyrzeczeń. Sprawdź dostępne procedury bankowe. Musisz uwzględnić również swoją zdolność kredytową. Ocenia to na podstawie Twoich przychodów. Jeśli są niewielkie, nie będziesz mógł jednak starać się o bardzo dużą kwotę. Pożyczkę – pamiętaj, że udzielają jej nie tylko banki – otóż znacznie łatwiej jest ją wziąć bo procedury są znacząco uproszczone. W tym przypadku sprawdź możliwość wcześniejszej zapłaty. Jakie trzeba spełnić warunki? Ile wyniosą ewentualne koszty? Na początku zaleca się dokonać porównania dostępnych ofert?. Zanim jednak weźmiesz kredyt gotówkowy, sprawdź, co proponuje nie tylko bank, w którym obecnie masz konto osobiste.

Porównaj oferty

Dobrze jest porównać kilka dostępnych ofert na rynku. W przypadku niewielkich kwot możesz również postarać się o pożyczkę gotówkową w innych aniżeli bank. Nie kieruj się jednak tylko i wyłącznie informacjami z ulotek. W każdym przypadku musisz brać pod uwagę całkowity koszt uzyskania kredytu, czyli prowizję, oprocentowanie i ubezpieczenie. Najlepiej więc porównywać wskaźnik RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Im jest wyższa, tym uzyskanie pieniędzy jest droższe. Kredyty to spore udogodnienie oferowane przez banki, ale kiedyś przyjdzie pora, by dokonać ich spłaty. Pamiętaj o tych tego typu kwestiach.

Dodaj komentarz