Jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym?

Jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym?
Zdrowie

Jak wiadomo, aparat ortodontyczny to konieczność w przypadku nieprawidłowo rozwiniętego zgryzu. To sposób na ładny, prosty uśmiech oraz na wyleczenie różnego typu wad zgryzu.

Należy jednak pamiętać, iż noszenie aparatu ortodontycznego wiąże się z pewnymi ograniczeniami oraz koniecznością odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej. O ile osoby dorosłe i młodzież zdają sobie z tych kwestii sprawę, to dzieci niejednokrotnie wymagają nadzoru rodziców, którzy muszą zadbać, aby leczenie ortodontyczne przebiegło pomyślnie.

Kiedy aparat jest konieczny?

Jak należy pielęgnować zęby z aparatem ortodontycznym? Kiedy zakłada się aparat ortodontyczny? U dzieci aparaty ortodontyczna zakłada się w momencie, gdy posiadają już wszystkie zęby stałe. Podstawowym wskazaniem do leczenia ortodontycznego są nieprawidłowo rosnące zęby, przez co obie szczęki nie pasują do siebie. Aparat zakłada się również w przypadku zaobserwowania wad wymowy u dziecka, które są wynikiem nieprawidłowo rozwiniętego zgryzu, takie jak seplenienie. Należy też zaznaczyć, iż krzywe zęby utrudniają prawidłowe rozgryzanie pokarmów oraz utrudniają ochronę przed próchnicą i chorobami dziąseł.

Noszenie aparatu wiąże się z wyrzeczeniami

Ograniczenia związane z noszeniem aparatu Jak podkreśla ortodonta dziecięcy, założenie aparatu nierzadko zwiększa wrażliwość zębów dziecka, co może stanowić pewien dyskomfort podczas przeżuwania pokarmów. Dlatego też, należy pamiętać, aby twarde produkty spożywcze kroić na małe kawałki. Istotne jest także, aby ograniczać spożywanie napojów gazowanych oraz słodyczy, szczególnie tych ciągnących. W przypadku ich spożycia, należy przepłukać jamę ustną i dokładnie umyć zęby pastą. Wybór konkretnego gabinetu stomatologicznego nie jest prostym zadaniem i zdecydowanie wymaga dokładnego przeanalizowania możliwości rynku. Licówki to rozwiązanie dla osób, u których leczenie ortodontyczne nie jest możliwe do zrealizowania albo efekty zmian będą zdecydowanie za słabe.

Dodaj komentarz