Jak dobrać wiertnicę?

Informacje

Niekiedy podczas prac budowlanych czy remontowych niezbędne będą nam wiertnice. Jak je jednak dobrać do swoich potrzeb, tak aby nie przepłacić, a jednocześnie nie wybrać wiertnicy, która będzie dla nas niewystarczająca.

Co wziąć pod uwagę?

Załóżmy, zatem że musimy wykonać otwór w betonowej ścianie lub wykonanej z cegieł. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę samą wielkość otworu, jaki musimy wywiercić. Chodzi tu głównie o jego średnice. Ważna jest też głębokość tego otworu. Ten parametr jest jednak mniej ważny. Większość wiertnic ma bowiem standardowe wiertło o długości czterystu milimetrów. Ważniejsza jest zatem, jak widać średnica. Kolejnym czynnikiem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest moc silnika wiertnicy. Im jest ona większa, tym większa jest prędkość obrotowa. Ma ona naturalnie wprawić w ruch maszynę i nasze wiertło. Na początku bez obciążenia. Ale wraz z postępem wiercenia, gdy na wiertło i segmenty działają coraz to większe siły tarcia, musi te opory przełamywać do tego stopnia, aby prędkość nie spadła. Zasada jest tutaj dość prosta. Im większy otwór wiertnice mają wywiercić, tym moc silnika powinna być większa.

Jak dobrać wiertnicę?

Siła

Moc silnika jest też bardzo ważna, jeśli chodzi o powierzchnie, jakie będziemy wiercić. Być może spotkamy się z niezwykle odpornym i twardym materiałem. Czasami betonowe ściany są uzbrojone, co znacznie wpłynie na jakość wiercenia. Wtedy mogą wystąpić poważne spadki prędkości i sama praca stanie się bardzo skomplikowana, a czasami wręcz niemożliwa. Trzeba tu też zadbać o odpowiednie wiertło. Jeśli będzie ono odporne na uszkodzenia mechaniczne, to zminimalizujemy niepotrzebne straty mocy, a jednocześnie nie doprowadzimy do szybkiego zużycia wiertła. Z tego też powodu warto decydować się jednak na sprawdzone wiertnice, firm, które znamy i jesteśmy pewni, że zakupiony sprzęt wytrzyma wszelkie trudy pracy. Niskiej jakości urządzenia nie tylko nie pomogą nam rozwiązać problemu i wykonać danej pracy, ale też bardzo szybko zaczną się zużywać. Tym samym pozorne oszczędności, bardzo szybko okażą się dodatkowymi kosztami.

Więcej na https://www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/wiertnice

Dodaj komentarz