Jak stosować w praktyce emalię akrylową do drewna i metalu?

Informacje

Jednym z rodzajów powłok malarskich stosowanych w szeroko rozumianym budownictwie i nie tylko jest emalia. W grupie emalii możemy wyróżnić między innymi produkty przeznaczone do malowania drewna i metalu. Do tego celu nadaje się emalia akrylowa do drewna i metalu, która dostępna jest w wielu różnych kolorach.

Szybkoschnąca powłoka

Wodorozcieńczalne emalie akrylowe nadają jedwabisty połysk pomalowanym nimi elementom. Znakomicie nadają się na podłoże drewniane i metalowe. Są wydajne i bardzo szybko schną. Emalia akrylowa do drewna i metalu przeznaczona jest do dekoracyjnego malowania przedmiotów, nie tylko stricte drewnianych, ale i tych wykonanych z materiałów drewnopochodnych. Ta sama emalia z powodzeniem może być zastosowana do malowania powierzchni stalowych i żeliwnych, które uprzednio powinny zostać zagruntowane podkładem antykorozyjnym.

Jak stosować w praktyce emalię akrylową do drewna i metalu

Przygotowanie podłoża do malowania emalią

Zanim sięgniemy po emalię do malowania danej powierzchni, najpierw trzeba z niej usunąć wszelkie zabrudzenia, plamy, nierówności czy stare powłoki malarskie. Można to zrobić z wykorzystaniem papieru ściernego czy innych narzędzi manualnych lub elektronicznych, w tym z użyciem szlifierki. Powierzchnię trzeba też odtłuścić i wysuszyć.

Jeśli chcemy wykończyć emalią na przykład drewniane ogrodzenie, zaleca się wcześniej zagruntować je impregnatem. Do przedmiotów drewnianych stosowanych w zamkniętych pomieszczeniach nie trzeba wykorzystywać impregnatu, tylko od razu można je malować emalią.

Jak malować emalią?

Emalia akrylowa do drewna i metalu przed użyciem powinna zostać dokładnie wymieszana, a jeśli będzie zbyt gęsta do naniesienia jej na wybraną powierzchnię, można ją nieznacznie rozcieńczyć wodą. Po nałożeniu jednej warstwy zaleca się odczekać nawet 4-5 godzin, aby nanieść drugą powłokę. Dla niestandardowych pod względem kolorystycznym emalii wskazane jest użycie maszyn kolorujących, dla uzyskania pożądanych efektów. Malowanie farbą akrylową należy wykonywać w temperaturze podłoża od 10 do 25 stopni Celsjusza.

Dodaj komentarz