Jak używać olej do drewna

Nadchodzi święty Mikołaj
Informacje

Olej do drewna nie tylko skutecznie zabezpieczy wszelkie powierzchnie drewniane czy meble, ale też sprawi, że te będą wyglądać atrakcyjnie dla oka oraz estetycznie. Olej do drewna wydobywa bowiem z tego materiału, to co w nim najlepsze. Aby jednak osiągnąć tak fantastyczne rezultaty, trzeba odpowiednio nałożyć ten preparat na powierzchnie drewna.

Olejem do drewna możemy zabezpieczyć właściwie wszystkie przedmioty wykonane z tego materiału. Chodzi tu jednakowo o meble ogrodowe, jak też taras drewniany czy duże, ciężkie ławy, krzesła. Samo olejowanie ma wiele zalet. Przede wszystkim zabezpiecza drewno przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Chodzi tu przede wszystkim o deszcz, śnieg, a także silne promienie słoneczne i promieniowanie UV. Drewno pokryte olejem jest twardsze, a jego powierzchnia nie pęka i nie łuszczy się. Dodatkowo jest także odporniejsza na odkształcenia. Jednocześnie olej do drewna ma w swoim składzie bardzo dużo naturalnych składników, które nie wnikają tak głęboko w strukturę drewna, jak inne preparaty, dzięki czemu materiał ten może swobodnie oddychać.

Jak używać olej do drewna

Zanim przystąpimy do olejowania musimy przede wszystkim oczyścić powierzchnie, a jeszcze wcześniej ją wyrównać. Najkorzystniej jest to uczynić szlifierką. Szlifujemy zatem drewnianą powierzchnię, a następnie ją odpylamy. To pozwoli nam w szybki sposób wyrównać powierzchnie drewna, a jednocześnie umożliwi substancji olejowej lepszą jego penetracje. Kiedy sama powierzchnia będzie już gładka, możemy przystąpić do czyszczenia. Musimy usunąć wszelkie zabrudzenia i oczywiście pył, który powstał w wyniku szlifowania. Możemy to zrobić w dowolny sposób, nawet wykorzystując zwykłą mokrą szmatkę. Kolejny krok to położenie na oczyszczoną powierzchnie specjalnego preparatu do impregnacji. Po tej czynności musimy odczekać, aż sam preparat wyschnie i możemy przystępować do olejowania. Olej nakładamy na drewno równomiernie pędzlem, a po zakończeniu usuwamy delikatnie jego nadmiar. Samą czynność powtarzamy po dwóch godzinach. Proces olejowania drewna można zaś wykonywać raz na dwa lata.

Dodaj komentarz