Kim jest dobry manager?

Kim jest dobry manager?
BiznesSzkolenia

Zacznę od tego, że kłamstwo wcale nie jest tak złe, jak mogłoby się wydawać. Uczymy się kłamstwa od samego początku, od dzieciństwa.

-Kto to zrobił? – każdego z nas spytała kiedyś mama spoglądając na coś, co właśnie zepsuliśmy. Jaka była nasza odpowiedź?
-Ja? – gratulacje, właśnie nauczyliśmy się donosić na samych siebie, obawiam się, że nie można upaść niżej. Nie jest to ani mądre, ani tym bardziej logiczne. Na szczęście rozwijamy się dość szybko a jeszcze szybciej uczymy. Każdy z nas w okresie szkolnym zrozumiał, że kłamstwo może popłacać, szczególnie jeżeli prędko potrzebowaliśmy jakiejś dobrej wymówki.

Warto popatrzeć na siebie z dystansem

Dlaczego wspominam o kłamstwach, które są dla nas pomocne? Ponieważ niestety są kłamstwa, które w ogóle nie są dla nas dobre. Podstawowym kłamstwem, które z całą pewnością jest dla nas wręcz szkodliwe jest kłamstwo, którym okłamujemy samych siebie. Ponoć optymiści są co do zasady szczęśliwszymi ludźmi, cieszę się zatem ich szczęściem, nie mogą jednak zapominać, że obraz, który widzimy przez różowe okulary może być bardzo często daleki od rzeczywistości.

Lubimy przedstawiać siebie w dobrym świetle, jesteśmy sprawni, zdrowi, inteligentni. Z całą pewnością chcemy widzieć się lepszymi niż jesteśmy w rzeczywistości. Często dopiero szkolenie trenerskie pokazuje jak bardzo myliliśmy się co do samych siebie.

Zanim zaczniesz krytykować innych, spójrz na swoje wady

Niestety, jeżeli manager ma być skuteczny musi zdawać sobie doskonale sprawę ze swoich słabości. Na szczęście tej inteligencji emocjonalnej można się w miarę szybko nauczyć. Szkolenie biznesowe to miejsce, gdzie przychodzimy często ze swoimi wizjami i zderzamy się z brutalną rzeczywistością. Ważne, by z rzeczywistością zderzyć się jak najszybciej, im szybciej rozbijemy swoje wyobrażenie na swój temat o brutalną, twardą ścianę rzeczywistości tym szybciej będziemy w stanie się pozbierać.

Mówi się, że człowiek uczy się na błędach a najlepiej uczy się na własnych błędach. Ja oczywiście przyjmuję tą argumentację, musimy jednak pamiętać, że niestety za swoje własne błędy płaci się zwykle najcięższą karę. Na szczęście możemy wcześniej nauczyć się swoich słabości i być ze sobą w pełni szczerym, może jednak warto spróbować?

Dodaj komentarz