Kredyt na samochód – czy warto?

Kredyt na samochód – czy warto?
Biznes

Wiele osób, planując kupno nowego samochodu, zastanawia się nad drogami sfinansowania tego nabytku. Często, gdy nie posiadamy odpowiednich funduszy, decydujemy się na kredyt samochodowy.

Takie rozwiązanie ma naturalnie swoje plusy i minusy. Jeśli kredyt nie jest naszą ostatnią deską ratunku, warto dokładnie i gruntownie przemyśleć tę decyzję.

Koło ratunkowe

Jeśli potrzebujemy samochodu na już, pilnie, ponieważ jest nam on niezbędny do pracy i codziennego funkcjonowania, a poprzedni właśnie uległ jakiejś rozległej awarii, kredyt samochodowy może uratować sytuację. Jest to specjalnie skonstruowana oferta, z której warto skorzystać w kryzysowych sytuacjach, gdy nie ma czasu na oszczędzanie i odkładanie pieniędzy. W praktyce dziś niewiele osób kupuje samochód bez kredytu. Ceny samochodów są na tyle wysokie, że nawet rozłożenie zakupu na wiele rat w rzeczywistości niewiele daje. Specjalne kredyty samochodowe wymagają wprawdzie spełnienia wielu ściśle wyznaczonych formalności, jednak dzięki temu mogą być tańsze, niż kredyty gotówkowe w takiej samej wysokości. Przede wszystkim, konieczne będzie pełne ubezpieczenie pojazdu, a na czas spłaty kredytu bank będzie figurował w roli jego współwłaściciela.

Oszczędzanie na samochód

Kupno samochodu w wyłącznie własnych funduszy z pewnością nie będzie łatwe – ceny samochodów, nawet używanych, są wysokie. Jeśli jednak nie nagli nas jakaś absolutna konieczność, być może warto przez pewien czas powstrzymać się przed zakupem i zaoszczędzić nieco pieniędzy. Nawet jeśli nie uda się zebrać całości potrzebnej kwoty, być może dzięki cierpliwości uda się wziąć znacznie mniejszy kredyt. To obniży także ostateczne koszty samochodu – wkład własny sprawia, że odsetki nie są tak dotkliwe i nie składają się w ostateczności na tak wysoką kwotę. Czasami odczekanie kilku miesięcy może znacznie zmienić sytuację. Warto również mieć na uwadze początkowe i dalsze koszty użytkowania samochodu – ostatecznie, po jego zakupie nadal trzeba je tankować, ubezpieczać i dokonywać przeglądów technicznych, koszt nie kończy się więc z przekazaniem określonej kwoty sprzedającemu.

Więcej na https://www.santanderconsumer.pl/kredyty-samochodowe/

Dodaj komentarz