Najczęściej stosowane urządzenia w transporcie wewnętrznym

Najczęściej stosowane urządzenia w transporcie wewnętrznym
Bez kategorii

Jednym z bardziej efektywnych i jednocześnie bardzo popularnych urządzeń służących do transportu ładunków są transportery taśmowe. Trudno byłoby dzisiaj znaleźć dziedzinę gospodarki, w której te popularne urządzenia transportowe nie są wykorzystywane. Stosuje się je w przemyśle spożywczym, w przemyśle górniczym, w sortowniach odpadów, w magazynach.

Konstrukcja przenośnika taśmowego

Jest ich kilka rodzajów, ale najbardziej typowe przenośniki taśmowe składają się z taśmy transportowej, konstrukcji wykonanej ze stali i urządzenia napinającego. Bardzo często stosowanym w przenośnikach taśmowym urządzeniem napinającym jest śruba rzymska. Do ich zasilania w większości przypadków stosowany jest silnik elektryczny. Taśmę transportową wykonuje się z: gumy, bawełny, elastycznego tworzywa sztucznego lub silikonu. Aby bawełniane taśmy transportowe były bardziej trwałe wzmacnia się je drutem wykonanym ze stali. Niektóre modele przenośników taśmowych napędzane są łańcuchami lub linami. Mogą mieć konstrukcję samojezdną. Taki typ przenośników taśmowych wykorzystywany jest między innymi na pasażerskich lotniskach do transportu bagaży. Wśród przenośników taśmowych spotkać można także przenośniki z koszem zasypowym. Są wśród nich również przenośniki przejezdne.

Wykorzystanie przenośników taśmowych

Transportery taśmowe mogą być wykorzystywane pojedynczo. Może je też łączyć w całe ciągi. Dzięki temu możliwy jest transport materiałów nawet na bardzo duże odległości. W kopalniach przenośniki taśmowe służą do transportu górników. Taśma przenośnika wykorzystywanego do transportu górników jest wcześniej wyposażana w dodatkowe urządzenia sygnalizacyjne i zabezpieczające. Transport nie jest zbyt wygodny, górnicy muszą przyjąć pozycję klęczącą. Wykorzystywane są nie tylko w kopalniach węgla kamiennego, ale także brunatnego. Mogą być wykorzystywane w żwirowniach, zakładach produkcyjnych. Towary można nimi transportować zarówno w poziomie, jak również pod kątem.

Przenośnik taśmowy jest niezwykle popularnym urządzeniem transportowym. Dzięki nim praca chociażby górników jest zdecydowanie prostsza. Obecnie trudno wyobrazić sobie pracę w kopalni bez przenośników tego typu. To urządzenia o stosunkowo prostej budowie, których rola jest naprawdę ogromna.

Dodaj komentarz