Ogrzewanie domu pompą ciepła

Inwestycje

Zdecydowanie najwięcej domów w Polsce ogrzewanych jest piecami, w których spalany jest węgiel. Liczba gospodarstw domowych, które wykorzystują w tym celu olej opałowy lub gaz jest bardzo mała. Jeszcze mniej jest domów, których właściciele postawili na nowoczesne rozwiązania jakimi są pompy ciepła.

Na czym polega to rozwiązanie?

W zależności od typu pompa ciepła wykorzystuje energię słoneczną, która została zmagazynowana w:

  • powietrzu zewnętrznym;
  • gruncie;
  • wodzie gruntowej.

Miejsca, w których magazynowana jest energia słoneczna nazwane zostały dolnymi źródłami ciepła. Wykorzystując energię elektryczną są ciepło to jest dostarczane do instalacji grzewczej. Nazwano ją górnym źródłem ciepła.

Ogrzewanie domu pompą ciepła

Jaką pompę ciepła wybrać?

Już wspomnieliśmy, ciepło pobierane przez pompę może pochodzić z różnych źródeł. Jaki rodzaj dolnego źródła ciepła sprawdzi się w konkretnym przypadku, zależy od kilku czynników. O wyborze decydują bowiem nie tylko możliwości finansowe inwestora, ale wielkość działki, na której znajduje się dom, poziom wód gruntowych, wielkość działki. Nie na każdej działce możliwe będzie zainstalowanie pompy ciepła, która będzie wykorzystywała energię zmagazynowaną w wodzie gruntowej.

Zalety pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia bezobsługowe. Doskonale sprawdzają się przy różnych typach ogrzewania. Najczęściej wybierane są do domów energooszczędnych. W przypadku, gdy decyzja o zainstalowaniu pompy ciepła zostanie podjęta już na etapie projektowania domu, można obniżyć koszty jego budowy. W przypadku pompy ciepła nie ma bowiem konieczności projektowania i budowania komina.

Czy to droga inwestycja?

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj pompy zostanie wybrany. Wykonanie dolnego źródła ciepła może być bowiem bardziej lub mniej drogie. Na pewno rozwiązaniem stosunkowo kosztownym jest instalacja składająca się z pompy gruntowej. Osoby, które szukają tańszego rozwiązania mogą zastanowić się nad instalacją z pompą powietrzną. W sumie jednak montaż instalacji składającej się z pompy ciepła to rozwiązanie należące do droższych.

Zobacz też: https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/

Dodaj komentarz