Pizza margherita – co warto o niej wiedzieć

Informacje

Pizza margherita to jedno z najpopularniejszych dań na całym świecie, które otwiera kartę menu niemal każdej restauracji specjalizującej się we włoskiej kuchni. Co ciekawe – jest to jedna z najskromniejszych odmian tej potrawy, gdyż jej podstawowa wersja składa się z zaledwie kilku składników (w tym pomidorów, sera mozzarella i bazylii). A jednak trudno wskazać równie popularną potrawę, która tak bardzo cieszyłaby podniebienie zarówno dorosłych, jak i najmłodszych smakoszy. To uniwersalna i bardzo lubiana pizza. Białystok nie jest tu wyjątkiem – także tutaj cieszy się ona dużą popularnością.

Nazwa najpopularniejszej pizzy na świecie

Pizza margherita to jedno z najskromniejszych i najuboższych w składniki dań. A mimo to jej nazwa wywodzi się z królewskiego rodu – została nadana na cześć królowej Małgorzaty Sabaudzkiej. Margherita Maria Teresa Giovanna di Savoia (bo tak brzmi pełne imię i nazwisko królowej) przyszła na świat w 1851 roku w Turynie i przez całe swoje życie podróżowała po Włoszech. Do jej ulubionych zajęć należało poznawanie i smakowanie najpopularniejszych dań regionalnych, które zajmowały szczególne miejsce w posiłkach jej poddanych. W ten oto sposób królowa wraz z mężem w 1889 roku trafili do Neapolu, gdzie zostali poczęstowani najskromniejszą potrawą tamtego regionu. Była to właśnie pizza, która na cześć królowej została nazwana jej imieniem. Od tego momentu to podstawowe danie kuchni włoskiej nosi królewskie imię.

Pizza margherita - co warto o niej wiedzieć

Pizza w barwach narodowych

Pizza margherita to nie tylko smaczna potrawa, która smakuje ludziom na całym świecie. To także potrawa o niezwykłej symbolice. Wystarczy spojrzeć na jej podstawowe składniki – czerwień pomidorów, biel sera mozzarella i zieleń bazylii swoimi kolorami nawiązują do narodowych barw Italii. Królowa Małgorzata niemal od razu zauważyła ową zbieżność, która tak się jej spodobała, iż niemal natychmiast wyraziła ona zgodę na użyczenie potrawie swojego imienia.

Margherita to niewątpliwie królewska pizza. Białystok potrafi to docenić – w mieście istnieje wiele włoskich knajpek, które w swoim menu przyznają marghericie należne jej miejsce.

Dodaj komentarz