Panele słoneczne – to musisz wiedzieć

Panele słoneczne - to musisz wiedzieć
Inwestycje

Panele słoneczne budzą coraz większe zainteresowanie. Stają się przedmiotem merytorycznych dyskusji, w czasie których padają konkretne pytania i odpowiedzi. Jeszcze zanim zdecydujemy się na ich posiadanie lub odrzucimy tę możliwość, powinniśmy rozprawić się z mitami na ich temat.

Czy tej energii rzeczywiście nie zabraknie?

Osoby, które sceptycznie podchodzą do każdej nowości rynkowej, często zadają sobie pytanie o to, czy panele sprawdzą się w polskich warunkach. Przecież nazwa wyraźnie sugeruje, że potrzebują one słońca, a wiadomo, że Polska to nie Chorwacja i nie ma go wcale aż tak dużo.

Osoby promujące panele słoneczne uspokajają jednak, że mamy do czynienia z obawami, które nie znajdują uzasadnienia. Jeśli mielibyśmy się czymś martwić, tym czymś powinno być przede wszystkim zaopatrzenie naszego kraju w paliwa kopalne. Węgiel wymaga wydobycia, transportu, a potem również spalenia, a jego zasoby nie są wcale nieskończone. Być może już za kilkanaście lat politycy zbiorą się na odwagę i przypomną, że niebawem zasoby te zaczną się kurczyć. Tymczasem dzięki panelom mamy do czynienia z czystą energią, od której nie zostaniemy odcięci.

Kto to będzie konserwował?

Nawet osoby pewne, że panele solarne to nasza przyszłość, mają wątpliwości, czy powinny je instalować. Ciągle przecież mamy do czynienia z rozwiązaniami stosunkowo nowymi, kto więc zajmie się ich konserwacją i naprawą, gdy pojawią się pierwsze awarie?

Pytania tego rodzaju wydają się zrozumiałe, wątpliwości w tym zakresie wymagają jednak rozwiania. Oczywiście, nie ma mowy o tym, aby możliwe było zrezygnowanie z konserwacji paneli. Dobrze jest jednak pamiętać również o tym, że mamy w ich przypadku do czynienia z rozwiązaniami, które nie posiadają ruchomych części. W praktyce oznacza to, że zabiegi konserwacyjne nie wiążą się choćby z oliwieniem kolejnych elementów, co zawsze jest zadaniem czaso i pracochłonnym. Panele są przy tym proste zarówno wtedy, gdy je instalujemy, jak i wtedy, gdy musimy zająć się ich demontażem.

Panele słoneczne znajdziesz na https://www.hewalex.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/

Dodaj komentarz