Rejestracja działalności gospodarczej

Inwestycje

Rejestracja działalności gospodarczejDziałalność gospodarcza to alternatywa dla etatu lub zatrudnienia w oparciu o umowę cywilną. Z całą pewnością jest to spore ryzyko, nie mniej jednak coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej firmy.


W Polce najpopularniejszym rozwiązaniem jest jednoosobowa działalność gospodarcza, określana często mianem samozatrudnienia.

Jak zarejestrować działalność gospodarczą?

Każda działalność gospodarcza wymaga rejestracji. Bez względu na to, czy przedsiębiorca będzie zajmował się sprzedażą gadżetów na aukcjach internetowych, udzielaniem korepetycji czy też prowadzeniem lokalnego sklepiku warzywnego, jeśli przedmiotowa działalność będzie zapewniała dochody, musi być zalegalizowana.
Niezbędnym dokumentem, umożliwiającym założenie działalności, jest formularz CEIDG-1, który można złożyć bezpośrednio w urzędzie miasta lub gminy, listem poleconym (poświadczonym notarialnie), drogą elektroniczną z użyciem bezpiecznego podpisu kwalifikowanego lub bez użycia bezpiecznego podpisu kwalifikowanego.

Regon i NIP

Rejestracja firmy wymaga także ustanowienia indywidualnych numerów Regon oraz NIP – są to kolejne działania, które zbliżają daną osobę do rozpoczęcia działalności.
W tym momencie warto podkreślić, że przedsiębiorcy, którzy w momencie rozpoczęcia działalności posiadali numer NIP, nie muszą występować o jego ponowne nadanie. Jeśli natomiast nie posiadają tego numeru, zostanie on nadany po dokonaniu rejestracji.
Warto pamiętać, że numer NIP jest niezbędny do celów podatkowych, m.in. podczas rozliczania podatku VAT. Regon natomiast to podstawowe narzędzie podczas kontaktu z urzędem skarbowym lub ZUS-em, należy go ponadto używać podczas zawierania umów z kontrahentami.
Regon i NIP, podobnie jak pełna nazwa firmy, powinny znaleźć się na pieczęciach przedsiębiorstwa.
Godny podkreślenia jest fakt, że obecnie rejestracja działalności gospodarczej wymaga tylko jednej wizyty w urzędzie miasta lub gminy, niezbędne formalności związane z nadaniem numeru Regon załatwiają urzędnicy. Co ważniejsze, składając wniosek CEIDG-1 można również zlecić zgłoszenie przedsiębiorstwa w ZUS-ie.

Dodaj komentarz