Salon i jadalnia w jednym – jak urządzić wnętrze?

Salon i jadalnia w jednym – jak urządzić wnętrze?
Wygląd

W mieszkaniach rzadko się zdarza, żeby było dość miejsca na urządzenie oddzielnie salonu, jadalni i kuchni. Zwykle jadalnia znajduje się albo w kuchni, albo też jest nią salon. Aranżacja pomieszczenia o dwóch funkcjach nie jest jednak łatwa – tym bardziej, jeśli chodzi właśnie o jadalnię i salon, bo przecież jadalnia przeznaczona jest raczej dla domowników, a salon pełni raczej funkcje reprezentacyjne.

Czy istnieją jakieś proste porady, dzięki którym rozplanowanie wszystkiego będzie łatwiejsze? Owszem – i przedstawiamy je w artykule!

Podział na strefy

Najważniejsze jest ścisłe oddzielenie części jadalnej od części przeznaczonej do spokojnego spędzania czasu – czy to przed telewizorem, czy z książką, czy z rodziną lub przyjaciółmi. To istotne, żeby nawet w małym wnętrzu znaleźć miejsce na postawienie wysokiego stołu do jedzenia oraz mniejszego, stolika kawowego. Nie muszą to być duże stoliki, choć oczywiście wszystko zależy od ilości domowników, która ma wspólnie jeść posiłki. Ważne jest jednak, żeby każdy wygodnie siedział i żeby ktoś, kto przychodzi do nas na przykład na herbatę i szarlotkę nie czuł się, jakby przyszedł na obiad.

Dobierz właściwą wielkość

Jeśli pomieszczenie jest duże, można je wygodnie przedzielić i kupić wszystkie ważne meble w sporej wielkości. Jeśli jednak pokój jest mały, trzeba się nieco ograniczyć. Wówczas kupuje się nie tylko te najbardziej podstawowe meble – stoły, krzesła, kanapę, szafkę pod telewizor – lecz również dobiera ich wielkość do rozmiarów pomieszczenia. Na przykład w przypadku małego pokoju sofa może być maksymalnie dwuosobowa. Inaczej wręcz zdominuje przestrzeń, a przecież chodzi o to, żeby wszystko ładnie się komponowało.

Jaki styl wnętrza?

Salon z jadalnią w tym samym pomieszczeniu muszą być utrzymane w jednym stylu. Najlepiej wybrać radosne kolory – z jednym, silnie zaakcentowanym punktem, co jest obecnie bardzo modne. Z drugiej jednak strony jeśli pomieszczeni jest małe, to najlepiej zdecydować się na biel lub kolory pastelowe. Wciąż najpopularniejszy jest styl skandynawski, jednak w salonie i jadalni można także zaaranżować wszystko w stylu nowoczesnym, wykorzystując elementy elektroniczne, które zawsze znajdują się w salonie – a które są charakterystyczne dla tego stylu.

Przeczytaj też: https://www.dulux.pl/pl/inspiracje/aranzacja-salonu-z-jadalnia

Dodaj komentarz