Lokaty bankowe jako bezpieczny sposób pomnażania pieniędzy

Ciekawe informacje na temat szkoleń
Banki

Lokaty bankowe jako bezpieczny sposób pomnażania pieniędzy

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć prawdziwie bezpieczny sposób inwestowania pieniędzy.

W przypadku większości dostępnych na rynku produktów inwestycyjnych jesteśmy w stanie wybierać jedynie pomiędzy mniejszym a większym ryzykiem. Wyjątek stanowią lokaty bankowe.

Gwarancja bezpieczeństwa

Wpłacając swoje pieniądze na lokatę bankową możemy być pewni, że ich nie stracimy. Chronią je bowiem różnego rodzaju regulacje prawne, dzięki którym nawet w przypadku, gdy bank przestanie funkcjonować, nasz kapitał zostanie nam zwrócony. Zawsze również otrzymamy zagwarantowane w umowie odsetki – oczywiście, jeśli nie zdecydujemy się na przedwczesne zamknięcie lokaty, które nas ich pozbawi.

Należy jednak mimo wszystko wspomnieć o pewnego rodzaju sytuacji, w której moglibyśmy stracić na umieszczeniu pieniędzy na lokacie. Mowa tu rzecz jasna o okresie wysokiej, postępującej inflacji (spadku wartości pieniądza), gdy siła nabywcza kapitału umieszczonego początkowo na lokacie może okazać się większa niż pieniędzy, jakie otrzymamy z powrotem. Mieszkając w Polsce nie musimy się obawiać wystąpienia takiego scenariusza – przynajmniej w ciągu kilku kolejnych lat.

Sprawdź również https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/

Dowolność długości trwania

Decydując się na założenie lokaty w banku zyskujemy z reguły pełną dowolność wyboru czasu jej trwania. Najkrótsze produkty tego rodzaju mogą być nawet jednodniowe – powierzamy nasze pieniądze bankowi, a dwadzieścia cztery godziny później otrzymujemy je z powrotem, powiększone o określone w umowie odsetki. Znacznie częściej spotykamy lokaty o najbardziej klasycznym czasie trwania, wynoszącym kilka miesięcy.

Produktem stanowiącym zupełne przeciwieństwo lokaty jednodniowej jest tzw. lokata długoterminowa. W rzadkich przypadkach może ona trwać nawet kilka lat, jednak odznacza się nieco wyższym oprocentowaniem środków.

Czas, na jaki powierzymy bankowi swoje pieniądze warto skonfrontować z własnymi potrzebami i planami. Nie warto zamrażać kapitału na wiele miesięcy, jeśli z góry wiemy, iż niebawem będziemy go potrzebować.

Dodaj komentarz