Zakładamy aparat ortodontyczny

Zakładamy aparat ortodontyczny
Zdrowie

Aparaty na zębach noszą dziś zarówno osoby młode, jak i dojrzałe. W końcu proste zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i dobrego samopoczucia. Za pomocą aparatu ortodontycznego można skorygować nawet poważne wady zgryzu.

I choć leczenie jest długie i kosztowne, ponieważ nie jest refundowane przez NFZ, to jego efekty są zdumiewające. Wybór typu aparatu na zęby uzależniony jest od wady zgryzu, a także od indywidualnych potrzeb i zasobności portfela/

Aparat klasyczny?…

Aparaty klasyczne z zamkami metalowymi lub estetycznymi Klasyczne aparaty ortodontyczne przykleja się je do zewnętrznych powierzchni zębów. Są zbudowane z zamków (kosteczek z metalu, porcelany, kryształu lub kompozytu), pierścieni albo tub oraz łuków (metalowych albo powlekanych teflonem, silikonem). Aparaty metalowe są bardzo widoczne, zaś ceramiczne i kryształowe – w naturalnym odcieniu zębów lub przezroczyste. Wizyty kontrolne ustalane są, co 4-6 tygodni. Cena: od 3 tys. zł za aparat metalowy za górną i dolną szczękę do ok. 6 tys. zł za aparat kryształowy, do tego dochodzą koszty wizyt kontrolnych (100-300 zł).

…a może lingwalny?

Aparaty lingwalne (językowe). Aparaty ortodontyczne lingwalne zewnątrz są niewidoczne, gdyż zamki przykleja się od wewnętrznej strony zębów. Z tego powodu aparat lingwalny może utrudniać wymowę, a także higienę. Przeciwwskazaniem do założenia tego aparatu są m.in. choroby przyzębia, niskie zęby, wąskie łuki. Cena: 8-14 tys. (oba łuki) plus koszty wizyt kontrolnych. Aparty Invisalign. Aparty ortodontyczne typu Invisaligno przezroczyste nakładki ściśle obejmujące zęby. Sprawdzają się w przypadku niewielkich wad zgryzu. Leczenie jest bezbolesne, nakładkę wyjmuje się na czas jedzenia i mycia zębów. Należy je wymieniać, co 2 tygodnie. Czas leczenia aparatem Invisaligno jest dłuższy niż czas leczenia aparatem stałym. Cena: 10-19 tys. zł. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że wybór ortodonty dziecięcego nie jest łatwym zadaniem i konieczne staje się dokonanie przemyślanego wyboru.

Dodaj komentarz